Conferinţa Naţională Urban Concept are loc pe 17-19 martie 2016 la Predeal

eurourbanism2016_1.jpgOameni şi Companii, editorul portalulului EuroUrbanism.ro, organizează în perioada 17-19 martie 2016, cea de-a XVI-a ediţie a Conferinţei Naţionale Urban Concept – dezvoltare urbană modernă în România. Evenimentul va avea loc în Predeal, la Hotel Orizont.

Ediţiile precedente ale Conferinţei Naţionale Urban Concept au reunit peste 150 de persoane: arhitecţi şefi de oraşe, municipii şi consilii judeţene, preşedinţi de comisii de urbanism, arhitecţi privaţi, preşedinţi de asociaţii profesionale şi patronale din urbanism, construcţii şi dezvoltare urbană, reprezentanţi ai Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, reprezentanţi de companii implicate în dezvoltarea urbană modernă în ţară.

Citește aici despre Urban Concept în cifre!

Tematica generală a evenimentului este Oraș. Teritoriu. Peisaj. Noutăți legislative.

Programul Conferinţei

Joi, 17 martie

14:00 – 15:30 Cazarea şi înregistrarea participanţilor

15:30 – 16:00 Welcome coffee

16:00 – 16:20 Deschiderea lucrărilor. Cuvânt de deschidere

16:20 – 19:00 Sesiuni de lucru

19:00 – 19:30 Program liber

19:30 Cină bufet

Vineri, 18 martie

08:00 – 09:30 Mic dejun

09:30 – 11:30 Sesiuni de lucru

11:30 – 11:45 Pauză cafea

11:45 – 14:00 Sesiuni de lucru

14:00 – 15:00 Dejun bufet

15:00 – 19:30 Discuții libere

19:30 Cină bufet

Sâmbătă, 19 martie

08:00 – 09:30 Mic dejun

09:30 – 12:00 Plecarea participanţilor

De pe agenda evenimentului:

“Plan Strategic: Prioritățile MDRAP pe anul 2016” – Prezintă Arh. Anca GINAVAR, Șef Serviciu Amenajarea Teritoriului și Urbanism- Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice;

“Instrumente e-media de comunicare eficientă între autorități publice și cetățeni” – Prezintă Arh. Dr. Vera MARIN, Președinte Asociația pentru Tranziția Urbană;

“Registrul Urbaniştilor din România la al doilea deceniu de activitate” – Prezintă Arh. Liliana Elza PETRIŞOR Director Executiv RUR;

“Dezvoltare urbană durabilă” – Prezintă conf. dr. arh. Mircea GRIGOROVSCHI, Coordonator birou teritorial Nord -Est- Registrul Urbaniştilor din România;

“O radiografie a cercetării româneşti din urbanism şi amenajarea teritoriului” – Prezintă CSI dr. ecol., dr. geogr., habil. urb. Alexandru-Ionuţ PETRIŞOR, Conferenţiar universitar şi Director, Şcoala Doctorală de Urbanism, Universitatea de Arhitectură şi Urbanism „Ion Mincu” Bucureşti, Director ştiinţific şi Preşedinte al Consiliului ştiinţific, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Construcţii, Urbanism şi Dezvoltare Teritorială Durabilă URBAN-INCERC;

“Importanţa reglementărilor PUZCP în protejarea monumentelor înscrise în Lista Patrimoniului Mondial” – Prezintă Arh. Anca FILIP și Arh. Irina IAMANDESCU – Institutul Național al Patrimoniului;

“Mobilizarea orașului prin negociere. Dialogul urban ca instrument catalizator.” – Prezintă Arh. Eugen PANESCU – OAR/ACE/UAR/RUR;

„Investigație, configurație, legislație” – Prezintă Arh. Călin HOINARESCU, Vicepreședinte Uniunea Națională a Restauratorilor de Monumente;

„Incendiul urban – risc și responsabilitate” – Prezintă Arh. Florin ENACHE, membru în Consiliul Național al OAR, coordonator al grupului de lucru P118;

“Tehnologii moderne pentru dezvoltare urbană durabilă și cadastru: Soluția integrată Hirrus UAS (sistem de vehicule aeriene fără pilot) și GIS (Geospatial Information System)” – Prezintă George FACAERU, Business Development Manager, Teamnet.

Au confirmat deja participarea la eveniment:

– Anca GINAVAR, Șef Serviciu Amenajarea Teritoriului și Urbanism, Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administrației Publice

– Liliana Elza PETRIȘOR, Director Executiv, Registrul Urbaniștilor din România

– Mircea GRIGOROVSCHI, Coordonator Birou Teritorial Nord- Est, Registrul Urbaniștilor din România- Filiala Iași

– Constantin AMAIEI, Vicepreședinte, Ordinul Arhitecților din România – Filiala Bacău Neamț

– Liliana BARGU, Președinte, Ordinul Arhitecților din România – Filiala Bacău Neamț

– Alexandru BALAN, Preşedinte, Ordinul Arhitecților din România – Filiala Dobrogea

– Florin ENACHE, Arhitect, Ordinul Arhitecților din România

– Mircea OCHINCIUC, Vicepreședinte, Uniunea Arhitecților din România

– Anca FILIP, Arhitect, Institutul Național al Patrimoniului

– Ioana IAMANDESCU, Arhitect, Institutul Național al Patrimoniului

– Vera MARIN, Preşedinte, Asociaţia pentru Tranziţia Urbană

– Alexandru- Ionuţ PETRIŞOR, Dr. ecol.-urb., dr. geogr. Lector univ., Universitatea de Arhitectură și Urbanism “Ion Mincu”, Catedra de Proiectare Urbană și Peisagistică

– Ion VOINEA, Consilier Director General, Casa Socială a Constructorilor

– Călin HOINARESCU, Vicepreședinte, Uniunea Națională a Restauratorilor de Monumente

– Manuela HOINARESCU, Arhitect

– Carmen Maria STEFANESCU, Secretar General, Asociația Localităților şi Zonelor Istorice şi de Arta din România

– Andreea AIACOBOIE, Secretar, Registrul Urbaniştilor din România comisia teritorială N-E

– Larisa CREȚU, Asistent Secretar, Registrul Urbaniştilor din România comisia teritorială N-E

– Voichiţa COMAN, Arhitect Şef, Consiliul Judeţean Alba

– Zeina MOLDOVAN, Șef Serviciu Urbanism, Consiliul Judeţean Arad

– Vasile HORHOGEA, Consilier, Consiliul Judeţean Arad

– Cosmina Andreea TACHE, Arhitect Şef, Consiliul Judeţean Argeș

– Gheorghe STOINA, Inspector de Specialitate, Consiliul Judeţean Bacău

– Maria POPOVICI, Șef Serviciu, Consiliul Judeţean Buzău

– Loredana HARET, Consilier, Consiliul Judeţean Buzău

– Claudiu Daniel SALANTA, Arhitect Şef, Consiliul Judeţean Cluj

– Liana PANAIT, Șef Serviciu Urbanism, Consiliul Judeţean Dolj

– Maria NICOLESCU, Consilier, Consiliul Judeţean Dolj

– Radu MAFTEIANU, Arhitect Şef, Consiliul Judeţean Giurgiu

– Daniel RAUS, Arhitect Șef, Consiliul Judeţean Gorj

– Amelia ANDREI, Arhitect Şef, Consiliul Judeţean Hunedoara

– Marian BOANGAR, Arhitect Şef, Consiliul Judeţean Ilfov

– George Radu LAZAR, Arhitect Şef, Consiliul Judeţean Maramureş

– Răzvan ȘIPOȘ, Arhitect Șef, Consiliul Judeţean Mureș

– Ovidiu – Marian DAVIDESCU, Arhitect Şef, Consiliul Judeţean Olt

– Luminița IATAN, Arhitect Şef, Consiliul Judeţean Prahova

– Corneliu DRAGAN, Arhitect Şef, Consiliul Judeţean Sibiu

– Tudor – George ANDRIU, Arhitect Şef, Consiliul Judeţean Suceava

– Loredana PALALAU, Arhitect Şef, Consiliul Judeţean Timiş

– Cristian IONESCU PREOTU, Arhitect Şef, Consiliul Judeţean Tulcea

– Daniela OLARU LADUNCA, Arhitect Şef, Consiliul Judeţean Vrancea

– Cătălin GHERVAN, Arhitect Şef, Primăria Municipiului Moineşti

– Monica POP, Arhitect Şef, Primăria Municipiului Bistrița

– Sever MOLDOVAN, Șef Serv. Monumente, Primăria Municipiului Bistrița

– Dan SANDU, Arhitect Şef, Primăria Municipiului Botoşani

– Marilena MANOLACHE, Arhitect Şef, Primăria Municipiului Brașov

– Lorand BERECZK, Arhitect Şef, Primăria Municipiului Călărași

– Cristian VELICOV, Referent de specialitate, Primăria Municipiului Reşita

– Vasile MORAR, Arhitect Şef, Primăria Municipiului Gherla

– Noni Adrian NICULAE STINGA, Șef Birou Dezvoltare și Management Proiecte, Diecția Programe și Dezvoltare, Primăria Municipiului Constanța

– Luiza Elena TANASE, Arhitect Şef, Primăria Municipiului Constanța

– Constanţa VARZARU, Arhitect Şef, Primăria Municipiului Calafat

– Teodora VOICILA, Arhitect Şef , Primăria Municipiului Galați

– Anne Marie GACICHEVICI, Arhitect Şef, Primăria Municipiului Giurgiu

– Nicolae BARBU, Primar, Primăria Municipiului Giurgiu

– Mariana COJOCARU, Arhitect Şef, Primăria Municipiului Orăștie

– Maria Angela KALAUZ, Arhitect Şef, Primăria Municipiului Deva

– Adina ȘTEFAN, Șef Serviciu Urbanism, Primăria Municipiului Deva

– Eduard FERENCZ, Arhitect Şef, Primăria Municipiului Fetești

– Oana Irina MAZARE, Inspector Specialitate, Primăria Municipiului Roman

– Diana CIOBANU, Inspector Debutant, Primăria Municipiului Roman

– Didona CALIMAN, Arhitect Şef, Primăria Municipiului Câmpina

– Vlad PETRE, Arhitect, Primăria Municipiului Zalău

– Mihail JITARIUC, Director Executiv , Primăria Municipiului Suceava

– Xenia VODA, Șef Serviciu Urbanism, Primăria Municipiului Suceava

– Aurica CUCIUREAN, Consilier Superior, Primăria Municipiului Suceava

– Emilian Sorin CIURARIU, Arhitect Șef, Primăria Municipiului Timișoara

– Ioan CAZACU, Expert Superior Urbanism, Consiliul Judeţean Tulcea

– Cristian NEDELCU, Primar, Primăria Municipiului Drăgășani

– Petre MIHAILA, Arhitect Șef, Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea

– Diana DECUSEARA, Arhitect Şef, Primăria Municipiului Focșani

– Sorin Laurențiu CRISTEA, Arhitect Şef, Primăria Orașului Gătaia

– Răzvan VALEAN, Arhitect Șef, Primaria Orașului Luduș

– Camelia FAUR, Director tehnic, AEDILIS PROIECT

– Constantin BERBEC, Director, ARBECO

– Varvara BERBEC, Contabil, ARBECO

– Adina GRIGOROVSCHI, Arhitect, Arhistil

– Sorin STANCIU, Business Development Manager, Avitech

– Laura OLTEANU, Edutainment Specialist, Avitech

– Lenuţa COTOBAN, Consilier, Bestcor Training Center

– Carmen NADASAN, Arhitect, BIA Carmen Nădășan

– Maria-Bogdana POLIZU, Director, D.U.A. PROIECT

– Florin VOICILA, Arhitect, EUMETRIA

– Margareta MARIN, Project Manager, European Integrated Projects

– George FLOREA, Business Development Manager, Focality

– Dan TATAVU, Director de Marketing și Vânzări, GEMITE RO

– Dinu COJOCEA, , I. I. Dinu Cojocea

– Mihaela BALASOIU, Administrator, M.N.D. PROIECT

– Eugen PANESCU, Arhitect, Delegat al OAR în Consiliul Arhitecților din Europa, PLANWERK

– Elvira ȘERBAN, Administrator, PRO URBAN

– Doina Emilia HARDA, Director General, Proiect Alba

– Ștefan HARDA, Arhitect, Proiect Alba

– Horia COJOCARU, Director, PROIECT COMEX

– Adrian COJOCARU, Arhitect Proiectant, PROIECT COMEX

– Corneliu RADUCAN – MOREGA, Arhitect, SCUAR

– Dumitru FLORESCU, Arhitect, SCUAR

– George FACAERU, Business Development Manager, Teamnet International

Pentru detalii suplimentare şi înscrierea la eveniment, organizatorii pot fi contactaţi la: Tel./ Fax 0232.240.628 şi 0332.803.306 sau pe e-mail alina.voinea@oamenisicompanii.ro, mobil 0730.223.923. Persoană de contact: Alina VOINEA – Coordonator Eveniment.