Home Despre noi Staff Contact
Premiile de Excelenta Administratie.ro
ADMINISTRATIE PUBLICA CENTRALA
ADMINISTRATIE PUBLICA LOCALA

eurourbanism.ro

agroaliment.ro

edumanager.ro

medicalmanager.ro

Data publicarii: Miercuri, 27 Ianuarie 2010 Alte articole din Prefecturi
 

Subprefectul clujean Mircea Jorj consideră că cel mai important lucru în 2010 este menţinerea locurilor de muncă

jorj mircea.JPGSubprefectul de Cluj Mircea Jorj consideră că problemele de natură economică, dependente de criza care va continua şi în acest an, se vor răsfrânge în plan social şi în judeţul Cluj, precum în întreaga ţară, iar cel mai important lucru este menţinerea locurilor de muncă.
''Sindicatele îşi exprimă îngrijorarea faţă de impasurile din 2010. Cel mai important lucru va fi menţinerea locurilor de muncă. Se va merge pe eficienţa administrativă, care trebuie să ne intereseze pe toţi, începând de la primarii de comune, consilierii locali, directorii din primării şi, precum este firesc, cu Instituţia Prefectului şi Consiliul Judeţean'', a afirmat Mircea Jorj.

Profesorii, medicii, funcţionarii din administraţie sunt afectaţi de criza economică, dar depăşirea crizei se va putea face numai cu o implicare benefică a tuturor forţelor din administraţie şi a celor sociale, consideră reprezentantul Instituţiei Prefectului. ''Fără coeziune nu se vor putea face paşii decisivi meniţi să contracareze efectele crizei, în acest an destul de dificil'', apreciază subprefectul, care este optimist în privinţa depăşirii conjuncturilor economice grele din anul în curs.

Mircea Jorj a susţinut, în context, că lipsa resurselor financiare din 2010 va afecta investiţiile. ''Guvernul doreşte ca investiţiile să continue şi caută surse de finanţare alternative, dincolo de cele clasice, respectiv banii din taxe şi impozite. Prefectura Cluj îşi va concentra eforturile pe absorţia fondurilor europene pentru dezvoltarea infrastructurii rurale, prin fondurile care vin prin Ministerul Agriculturii. Există instituţii la nivelul judeţului cu atribuţii în acest domeniu, iar Oficiul Judeţean de Dezvoltare Rurală şi Pescuit (fostul SAPARD) este una dintre ele'', a afirmat Mircea Jorj, adăugând că şi în 2009 au fost mai multe linii de finanţare destinate dezvoltării rurale, iar pe de altă parte fondurile europene de dezvoltare pentru zona de Nord-Vest a ţării. La Cluj funcţionează cu bune rezultate Organismul Intermediar POS Mediu şi, de asemenea, Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane - POSDRU, care vor continua să fie un sprijin major în politicile de dezvoltare locală.

''Eforturile din 2010 se vor concentra, la nivel local, pe resursele care se cuvin României. Ţara noastră plăteşte o redevenţă Comunităţii Europene şi o parte însemnată din banii cu care contribuim se pot întoarce în ţară, dar trebuie să fim mult mai eficienţi, operativi şi mult mai puţin birocratici în absorbţia fondurilor europene. Acest fapt impune o mult mai mare deschidere a comunităţilor locale - şi aici vorbesc de primari şi de consiliile locale -, spre programe apte să obţină sprijin financiar comunitar. În trimiterea documentelor şi proiectelor trebuie să existe maximă celeritate. Desigur, liniile de finanţare vin pentru un timp limitat, nu sunt proiectele cu finanţare continuă, dar un program finalizat este un câştig major pentru comunitate'', a precizta Mircea Jorj.

El a amintit, totodată, că în 2009 munca în echipă din Instituţia Prefectului a dat rezultate foarte bune. ''Lucrând astfel, oamenii din compartimentele pe care le coordonez - respectiv cel juridic de specialitate, de control de legalitate la nivelul judeţului, problemele de fond funciar -, au devenit mult mai eficienţi. În ceea ce priveşte fondul funciar, la nivelul municipiului Cluj-Napoca au fost şi sunt, în continuare, probleme deosebit de complexe, ca volum şi cazuistică. Urmare a dezvoltării urbane, multe dintre terenuri nu pot fi retrocedate în natură, şi nici unele clădiri. În competenţa mea au intrat şi problemele legate de eliberarea paşapoartelor şi o satisfacţie de natură personală este că am reuşit, în cursul anului trecut, să avem o situaţie clară în ceea ce priveşte sediul clădirii în care îşi desfăşoară activitatea acest serviciu'', a spus Mircea Jorj, amintind că sediul Serviciului Public Comunitar pentru Eliberarea Paşapoartelor a fost revendicat, reuşindu-se câştigarea procesului, derulat pe parcursul mai multor ani, la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Totodată, implementarea unui sistem informatic de gestionare a documentelor la nivelul Instituţiei Prefectului a fost una dintre realizările majore din 2009, a arătat Mircea Jorj. ''Faptul că nu au fost frământări sociale este şi meritul instituţiei noastre. Prefectura a avut un contact foarte strâns cu sindicatele. În acelaşi timp, au existat probleme majore legate de finalizarea tronsonului Autostrăzii Transilvania care trece prin judeţul Cluj, iar implicarea directă şi promptă a prefectului Florin Stamatian în rezolvarea problemelor de mediu, pe de o parte, şi a celor privind exproprierile, pe de altă parte, a adus soluţiile practice de care era nevoie'', a relatat Mircea Jorj. Potrivit subprefectului, şi alegerile din 2009 au fost un exerciţiu de mobilizare şi de organizare privind logistica, resursele umane, respectarea calendarului de acţiuni, precum şi respectarea legislaţiei în materie, care a dovedit că Instituţia Prefectului îşi coordonează bine acţiunile care intră în responsabilitatea sa. AGERPRES


Pentru a fi in permanenta la curent cu ultimele noutati si informatii din domeniu,

aboneaza-te gratuit la Newsletter !

Alte articole din Prefecturi


das-instalatii.ro



Newsletter
comanda anuar

microsoft
mbs
www.berndorf-baederbau.com vestsport
dexion

Oasis
Editorial
Cianură pentru viaţă
dragotescu_corina.jpg
Parlamentul European dezbate o moţiune privind interzicerea mineritului care utilizează cianuri. Mai pe scurt, e vorba de extracţia de aur şi, ca să fim şi mai precişi, e vorba de proiectul Roşia Montană, cel care pentru unii este mumă, iar pentru alţii este ciumă.

Un editorial de Corina Drăgotescu, publicat pe www.ImpactNews.ro Citeste



Analiza
Prefectura Capitalei a comunicat către primării numărul de posturi care trebuie să existe în baza OUG 63/2010
Atanasoaei_Mihai.jpg
Prefectul Capitalei, Mihai Cristian Atănăsoaei, a transmis miercuri către toate administraţiile locale ale municipiului Bucureşti numărul maxim de posturi pentru fiecare unitate administrativ-teritorială, prin punerea în aplicare a OUG 63/2010.
Potrivit unui comunicat remis miercuri de Prefectura Capitalei, numărul maxim de posturi este calculat în funcţie de numărul de locuitori ai unităţii teritoriale (municipiul Bucureşti, respectiv fiecare dintre cele şase sectoare), conform cifrelor comunicate de Direcţia de Statistică a Municipiului Bucureşti, singura instituţie abilitată prin lege să ofere aceste informaţii în mod oficial. Citeste

www.asistentasociala6.ro

Interviu
"Creşterea TVA este, în opinia mea, o greşeală majoră, care va avea consecinţe extrem de nefaste asupra economiei"
cristea_adela.jpg
Afirmă Adela Cristea, Managing Partner ASCENT GROUP, într-un interviu acordat în exclusivitate Portalului Naţional www.Administratie.ro.

Aceasta vorbeşte atât despre specificul serviciilor oferite de Ascent Group şi despre dificultăţile pe care le întâmpină în prezent o companie de consultanţă pe piaţa românească, cât şi despre principalele probleme ale societăţilor comerciale din România în contextul economic actual. Citeste


Compania saptamanii
Bosch lansează un nou sistem de conferinţă pentru săli mici şi medii
Bosch_conferinta.jpg
Bosch anunţă lansarea unui nou sistem de conferinţă, CCS 900 Ultro, special creat pentru sălile de conferinţă mici şi medii, precum săli din primării, săli de protocol din cadrul clădirilor de birouri, centre de afaceri şi săli de instanţă. Avantajele noului sistem constau în caracteristici, design, preţ şi tehnologia încorporată.
Astfel, CCS 900 Ultro Bosch dispune de indicatorul "Possible-To-Speak", patentat Bosch, care oferă delegaţilor informaţia vizuală asupra disponibilităţii microfonului. Mai mult, noul sistem înglobează şi funcţiile DAFS (Digital Acoustic Feedback Suppresion), pentru o claritate superioară a sunetului, DSP (Digital Signal Processing), pentru evitarea microfoniei şi un card SD de memorie de 2GB, care permite înregistrarea a până la 64 de ore de discuţii. Citeste


Eveniment
Primăria Bucureşti va deschide un birou la Roma
oprescu_sorin_.jpg
Primăria Bucureşti intenţionează să-şi deschidă un birou la Roma, pentru a facilita comunicarea între românii din capitala italiană şi familiile acestora din Bucureşti, a anunţat sâmbătă primarul general Sorin Oprescu.
"Nu dorim ca acest birou să fie transformat într-o secţie consulară a României la Roma, ci să sprijinim Primăria Romei şi pe noi pentru a convieţui în acelaşi spirit civic, unii cu alţii", a explicat Oprescu, după întâlnirea avută cu primarul Romei, Giovanni Alemanno, aflat în vizită la Bucureşti. El a precizat că acest birou va fi format din 3-4 persoane vorbitoare de limbă italiană şi se va deschide în aproximativ trei luni. Citeste


rompres.ro

Semnal Editorial
SEMNAL EDITORIAL: "Evaluarea programelor si politicilor publice. Teorii, metode si practici"
evaluarea-programelor.jpg
Editura Polirom a publicat volumul "Evaluarea programelor si politicilor publice. Teorii, metode si practici", scris de Mirela Cerkez. Cartea a aparut in colectia "Collegium. Politici publice si integrare europeana", are 232 de pagini si poate fi achizitionata la pretul de 27 RON. Citeste

Idei pentru Lideri
Doua secrete ca sa ai succes

Un articol de Cezar Caluschi

Am observat un fenomen care pare sa ia proportii de la an la an: scade nivelul cultural al absolventilor de invatamant superior. Nu este vorba de faptul ca absolventii nu ar sti sa explice notiuni de filosofie sau ca nu isi mai amintesc teoreme de baza din matematica, sau legi simple ale fizicii. Este vorba de ceva mai grav, cu implicatii pe termen lung: acesti tineri nu mai stiu sa scrie. Citeste


Vizitatori
counter